Wykorzystanie kwasu hialuronowego we współczesnej medycynie

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który występuje w rozmaitych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym oka. Aczkolwiek najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on produkowanie kolagenu, a przy tym dysponuje też zdolnością wiązania znacznych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest sprężysta. Wraz z postępującym wiekiem kondensacja kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. W ten sposób powstają zmarszczki, będące bezpośrednim efektem postępującego procesu starzenia się organizmu.

Stosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przede wszystkim z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny używany jest w zdecydowanie większym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej oraz w proktologii do leczenia chorób odbytnicy. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie okolic ust, podbródka i brody, usunięcie cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się także na dłonie i na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).

Czy występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, toteż ewentualne podrażnienia lub reakcje alergiczne po zabiegu przytrafiają się sporadycznie, ale nie można ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu specjalista prowadzi z pacjentem konsultację, w trakcie której bada, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak m.in. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, infekcje skóry lub opryszczka, jak również możliwa nadwrażliwość na ten polisacharyd.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą mikrokaniuli, która dzięki tępej końcówce nie przecina tkanek jak typowa igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą być widoczne obrzęki, które znikają po około 2-3 dniach. Należy zaakcentować, że rezultaty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są permanentne, dlatego że ten związek jest sukcesywnie metabolizowany przez organizm.