Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Martwica, zapalenie miazgi, złamanie zęba, zaawansowana próchnica lub konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, iż na ogół w ich wypadku leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u wielu pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Współczesna stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet największych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Wstępny etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą nerw oraz naczynia krwionośne, zatem leczenie kanałowe wymaga zastosowania efektywnego środka znieczulającego. Następnie przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zęba cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym, ceramiką bądź materiałem kompozytowym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać dobrego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, iż zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście precyzyjne oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, że kolejne zabiegi nie są już konieczne.