Portale o zdrowiu to źródło wiedzy, a nie alternatywa dla wizyty u lekarza!

portale o zdrowiu, źródła informacji o zdrowiu

Internet to miejsce, gdzie nadzwyczaj szybko udaje się uzyskać informacje o dowolnej sferze życia. Internauci upodobali sobie przede wszystkim odpytywanie Google o kwestie medyczne, częstokroć wręcz poprzedzając decyzję o wizycie u specjalisty długim szperaniem w sieci w celu samodzielnego znalezienia rozwiązania problemu. Jednak czy to właściwy model wykorzystywania informacji dostępnych na stronach o zdrowiu i urodzie?

Portal wiedzy o zdrowiu nie jest alternatywą dla specjalistycznej konsultacji medycznej

W zalewie treści o zdrowiu, zabiegach estetycznych i odżywianiu dostępnych w sieci jest mnóstwo wiarygodnych artykułów opracowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez ludzi zafascynowanych taką tematyką i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Jednakże korzystanie z artykułów umieszczanych na blogach o urodzie lub zdrowiu nie powinno (a zasadniczo nie może!) polegać na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do bezpośredniej porady lekarskiej. Portal o zdrowym stylu życia, jeśli dostarcza rzetelnych informacji, może jednakowoż być doskonałym źródłem pomocnej wiedzy, która ułatwi czytelnikowi nawigację po świecie usług medycznych. Artykuł z deskrypcją objawów sygnalizujących jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu późniejsza konsultację ze specjalistą. Z kolei przeczytanie w sieci drobiazgowego opisu zabiegu wytłumaczonego nieskomplikowanym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą przyszłej operacji i ograniczyć stres przez nią wywołany.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl