Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś jednak, stosując innowacyjne narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane zawsze, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym stomatolog może dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw zęba. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Obok sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami stomatologa, minimalizując niemal całkowicie ryzyko różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w internecie.