Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Kliknij w to miejsce, jeżeli szukasz więcej informacji o korekcie stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem kolejnych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już około 30. roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. W okolicy 30. roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność i krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasami występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie wada jest adiustowana za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]