Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Po więcej informacji o biopsji fuzyjnej kliknij tu.

Gruczoł sterczowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wielkością orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zidentyfikować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie zauważyć alarmujące zmiany rakowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy z erekcją i wytryskiem, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który przeważnie trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są następnie analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi i alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]