Jak leczyć katar u niemowlaka?

Katar u niemowląt wywoływany jest różnymi faktorami, niemniej jednak w każdym wypadku jest to źródłem dyskomfortu, złego humoru i problemów ze snem. Jak poradzić sobie z katarem u noworodka?

Katar u niemowląt – przyczyny i potencjalne powikłania

Najczęstszą przyczyną kataru u niemowląt są zakażenia wirusowe – przeziębienie przekazywane jest drogą kropelkową. O infekcji wirusowym świadczy konsystencja kataru – jest on cieknący i transparentny. Z kolei zakażenie bakteryjne manifestuje się zwartym katarem o zielonkawej barwie. Czasem katar z noska pojawia się w reakcji na alergeny – noworodek może reagować w ten sposób przeróżne drażniące czynniki, np. na roztocza kurzu. Niezależnie od przyczyny infekcji, katar u dziecka nie może być lekceważony, ponieważ zbagatelizowanie jego objawów prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Na pozór ten drobny problem zdrowotny może zaowocować zapaleniem ucha środkowego, a nawet porażeniem nerwu twarzowego lub niedosłuchem. Nieleczony katar potęguje także niebezpieczeństwo zapalenia zatok.

Metody zwalczania kataru u noworodka?

Leczenie kataru winno ogniskować się na usunięciu przyczyny dolegliwości – alergenu, zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Wydzielinę z nosa trzeba także na bieżąco odciągać – dzięki temu dziecko czuje się bardziej komfortowo, oddycha i je bez większych problemów. Pomocnym do tego narzędziem jest aspirator Katarek, który usunie śluz zalegający w nosku i udrożni go. Eksperci rekomendują najpierw rozcieńczenie kataru przy pomocy soli fizjologicznej, potem odessanie wydzieliny aspiratorem, a w następnej kolejności nawilżenie błony śluzowej maścią Katarek lub ponownie solą fizjologiczną.