Domowe sposoby, jak chronić się przed przeziębieniem

Okres jesienno-zimowy negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Na ogół męczy nas ból gardła, kaszel oraz katar. Żeby się im nie dać bez walki, poznać kilka porad, które pomagają oddalić widmo przeziębienia. Poznajmy niektóre z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała spada o około 2 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica czy herbaty. Do herbaty można dodać sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie sporą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. By nadać herbacie nieco słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego czy szałwiowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Niezrównane syropy z czosnku i cebuli

Cebula oraz czosnek też zawierają wiele witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop powinno się pić w odstępach kilku godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba roztłuc kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop też należy spożywać kilka razy w ciągu dnia.

Mleko, miód oraz masło na ból gardła

Gdy pojawia się wrażenie drapania w gardle, wypada wypróbować mieszankę masła, mleka i miodu. Rewelacyjnie nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba mieć na uwadze, aby mleko nie było za gorące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie pozostałych składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła roztworem wody z solą oraz picie naparu z szałwii.

Czemu należy chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednak, iż jeżeli symptomy nasilają się to trzeba wybrać się do internisty.