Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.