Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

O tym, że o ochronę mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.