Szukasz hobby? Może zainteresują cię banknoty kolekcjonerskie

banknoty polskie kolekcjonerskie

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, błyskawicznym skojarzeniem obok filatelistyki czy deltiologii jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się kolekcjonerzy. W połowie minionego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych kwitów bankowych.

Dzieje banknotów i z jakiej przyczyny je zbieramy?

Mało osób wie, że pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak wielu myśli – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji najbardziej do teraźniejszych weksli, pojawiła się 22 wieki temu za czasów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj ukształtowały się zaś między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla kupców, ponieważ dzięki nim mogli transportować towaru na duże odległości bez dodatkowego ciężaru w postaci monet. Obywatele Europy pierwszy raz dowiedzieli się o środkach pieniężnych z papieru z opowieści legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto je stosować powszechnie między XVII a XVIII w. Z upływem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, bo nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale również artystyczną – od stuleci bowiem fascynują drobiazgowym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP – motywy i zabezpieczenia

Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, lecz ich cena bywa ogromna – to w zależności od roku ich emisji oraz kondycji. Osobną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, z reguły celem upamiętnienia wybitnych osobistości ze świata kultury, polityki i nauki bądź ważnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one między innymi 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (banknot 50 zł). Ciekawostką jest, że poza zachwycającym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i znaki widoczne pod ultrafioletem.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]