Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Znajdź kiszonki na artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański frykas, rzadko wykorzystywany w pozostałych rejonach świata. Jednak kiszonki znane są nie tylko w Europie, ale również w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Z jakiego powodu kwaszonki są popularne?

Badacze historii uznali, iż proces zabezpieczenia żywności poprzez ich przechowywanie w soli, w roztworze octu albo w solance, stosowany jest przez ludzkość od ponad czterech tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, blokuje rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to perfekcyjny sposób, by zwiększyć czas zdatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa nawet o kilkanaście tygodni. W związku z tym przyjęła się tradycja przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kiszonki od początku swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Wyróżniają się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z owoców dyni bądź koniczyny białej.

Smak kwaszonek z warzyw różni się w rozmaitych krajach świata

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany właściwie w większości zakątków świata, także w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Jednakże pickle są tam bodaj niesłychanie lubianym składnikiem burgerów, hot-dogów i sandwiczy. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. botwinkę, kalafiory, jak również owoce (przykładowo śliwki), a niekiedy nawet ryby.

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się podstawą lub ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów lokalnych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek przygotowany podług tradycyjnej polskiej receptury, będzie smakował odmiennie niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]