Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Znajdź książki dla młodzieży.

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze głównie dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, w telefonie albo na tablecie, a po książkę zwykle sięga wtedy, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I właśnie przez przymus analizy klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki jest dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści intrygujące młodą generację czytelników

Ludzie młodzi nie nie powinni ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest co niemiara literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają tematy i snują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to powieści tworzone dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in fantasy, horrory i romanse. Jednak wszystkie te lektury łączy odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te mówią więc o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, relacjach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości oraz odnajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia licealistom poczuć, iż inni także borykają się tożsamymi problemami w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać Lektura literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych

Polecamy proponować młodzieży inspirującą ją literaturę, bo rozbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki z czasem daje niemało korzyści. Osoba, która codziennie czyta posługuje się większym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co stanowczo upraszcza naukę języka polskiego. Ale czytanie o problemach innych ludzi w podobnym wieku to także metoda na lepsze poznanie siebie, własnych zainteresowań oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, opiekunowie nigdy nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej czyta książki o zombie czy elfach nie mówcie, że to głupie tylko dajcie mu czerpać z nich przyjemność!

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa