Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Szukasz łańcuchów na koła? Wejdź na http://tinyurl.com/ybawg4d5

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]