Kłódka trzpieniowa czy na szyfr? Jak wybrać wytrzymałą kłódkę

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z jakich materiałów produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane dostępne również kłódki ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wodę bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.