Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Więcej o toczkach do jazdy konnej

Jeździectwo należy do tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej można kupić 2 rodzaje zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi atestami, jak również umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask nie warto także iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]