Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Chcesz kupić kantar dla konia? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z kluczowych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do rozmiaru i zarysu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który wygodniejszy dla konia?

Na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – przykładowo prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju wspaniale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo treningów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla trakenów?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, arabskich, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]