Akcesoria do jazdy konnej – o czapsach i sztylpach skórzanych

czapsy, sztylpy skórzane

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najlepszymi butami do jazdy konnej są oficerki – skórzane obuwie z długą cholewą do kolan. I chociaż faktycznie w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się idealnie, to nie są pozbawione wad. Najważniejszą z nich jest cena – najlepsze fasony oficerek kosztują aż kilka tysięcy PLN. Poza tym zakładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużej mierze utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewie obuwia. Tych wad nie posiadają na szczęście sztylpy i czapsy.

Charakterystyka czapsów i sztylp

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, dające protekcję wyższej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, gwarantując zabezpieczenie dla całej nogi, zaś drugie – chronią jedynie łydkę sportowca, kończąc się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są wytwarzane z różnych materiałów. W sprzedaży zwykle znajdziemy sztylpy i czapsy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są również modele wyprodukowane z tkaniny bądź tworzyw sztucznych.

Jakie sztylpy i czapsy wybrać?

Dwa ostatnie warianty charakteryzują się znacznie niższą ceną. Skutkiem tego są zalecane dżokejom z ograniczonym budżetem , jak również dzieciom, które szybko wyrastają z kolejnych rozmiarów. Poza tym czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, dzięki czemu lepiej nosi się je latem i wiosną. Duży wybór sztylp i czapsów wyszukamy w sklepach internetowych – fasony idealnie dobrane do swoich potrzeb kupią więc też jeźdźcy mieszkający w miastach, w których brak odpowiednio wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]