Kto przeprowadzana psychologiczne badania operatorów?

badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i wyjątkowo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość oraz dokładność udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, koncentracji uwagi i widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić tylko psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]