Kiedy przeprowadza się badania wysokościowe

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi dla Ciebie

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się drobiazgowym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, krótkowzroczności lub schorzeń błędnika

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na stropach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalistyczne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku padaczki, problemów z błędnikiem lub wad wzroku. Oprócz tego należy także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości trzeba przeprowadzać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące linie napowietrzne.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]