Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

W toku budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania warto zadbać o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do źle bądź w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, fundamenty, balkony, dachy i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Komu zlecić założenie hydroizolacji?

Istotne jest, żeby planowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem i naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.