Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Zajrzyj w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]