Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Więcej informacji o badaniach kierowców Bielsko

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów badających inteligencję i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują m.in: psychotyzm, neurotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po stereometr, wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni tylko pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je też osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im wyłącznie raz.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]