Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Badania operatorów Bielsko - usługi dla Ciebie

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że wykonywanie takich kontroli jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku badanego. Zwykle są to 3-4 lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]