System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT? Kliknij w to miejsce.

Mimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny działający aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, SORBNET czy Express Elixir.Na świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]