Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Potrzebujesz złotych monet? Koniecznie odwiedź ten adres.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych opcji: nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w nawet najdalszych zakątkach globu

Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, z tego zatem powodu ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w związku z pamiętnymi wydarzeniami, więc ich design wyjątkowo z rzadka podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Warto wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga i czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są popularne w nawet najdalszych zakątkach świata, a ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci biją dodatkowo monety o wadze 1/50 czy 1/4 oz złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle ze złota najwyższej próby, a więc .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji redukcję ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, chińską Pandę czy australijskiego Kangura.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]