Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Skieruj się tu jeśli interesujesz się e-fakturami.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie osoby prowadzące działalność gospodarczą na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla dostosowanej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie w pełni zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury otrzymują jednakowy format bez względu na to jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim szybciej dostaną zwrot podatku VAT, są zwolnieni z wymogu przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przechowuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]