Kilka informacji o funcie szterlingu i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Pokaźna porcja wiedzy o aktualnym kursie funta. Przeczytaj koniecznie!

Funt szterling, potocznie znany również jako „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych walut na świecie. Mimo przynależności z początku do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – mocny pieniądz, który przezwyciężył liczne problemów

W efekcie Brexitu, który był przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do euro oraz dolara zauważalnie zmalała. Było to powiązane między innymi z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym te związane z sferą finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co przepowiadało spadek ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem PKB. Odpracowywanie wyraźnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy całkiem znacznych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki na czas trwania pandemii wirusa SARS-CoV-2. Warto jednak odnotować, że funt szterling to niezmiernie silny pieniądz, będący w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z dużych spadków wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z poważnego ataku spekulantów walutowych określanego mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Informacje o kursie funta są na stronie kantoru online

Funt pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której nadal często inwestują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gros pracujących tam rodaków nie przewiduje powrotu do ojczyzny i nieustannie wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta śledzi tym samym ogromna grupa osób. Szukają one przede wszystkim rzetelnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro lub złotówki, ale nieraz także danych historycznych dotyczących nawet kilku lat wstecz. Takie statystyki dostępne są m.in. na stronie kantoru online, który aktualizuje kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do aktualnych informacji umożliwia także doświadczonym inwestorom zlecać wymianę waluty po najkorzystniejszym kursie.