Czy można wziąć kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się dzisiaj wielką popularnością, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje spora liczba Polaków, którzy nie są w stanie zaciągnąć takiego zobowiązania, bo nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Instytucje bankowe zazwyczaj mają własne zasady, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty bądź odmawiają ich przyznania. Istnieją jednakże ogólne czynniki, determinujące fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które posiadają już zaciągnięte kredyty. Na szczególne trudności muszą przygotować się klienci, którzy nie brali jeszcze żadnego kredytu. Zaliczają się do nich przede wszystkim studenci i klienci, którzy na rynku pracy działają od niedawna i osiągają niskie zarobki bądź są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z tym, że kredyt nie zostanie im udzielony, powinni być pogodzeni także emeryci. Naturalnie kredytu nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy, a także wykonujące pracę za granicą. Czynniki takie powodują, iż teoretycznie niemożliwe jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób zaciąga kredyty w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kredyty w takich firmach są na tyle drogie, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z usług pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank ma mniej rygorystyczne zasady i może przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto zatem zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym planuje się ubiegać o kredyt. Znakomitym pomysłem jest również na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, lecz wespół z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest wiele.