Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Kup szalunki Kraków na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, by właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, którą można użyć ponownie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, sklejki lub drewna, jak również zestawiać dwa lub trzy materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają łączniki, belki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe i narożniki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść jeden obiekt i zespołów, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Kupno wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]