Okna drewniane – z jakich gatunków?

Co warto wiedzieć o okna drewniane producenci?

Okna drewniane przez wieki były najczęściej wykorzystywanym rodzajem okien. Później zostały wyparte przez te wyprodukowane z PCV, jednak obecnie znów doceniamy ich zalety. Dobrze wykonane oraz zadbane okna drewniane mogą wszak wytrzymać dłużej niż okna z PCV, zaś ich zakup pochłonie porównywalną sumę. Poza tym w niektórych przypadkach ich zastosowanie jest konieczne – niekiedy zwyczajnie nie możemy postawić na któryś z nowszych typów. Kiedy zatem powinniśmy ich użyć? Z czego są robione?

Okna drewniane – drewno

Okna drewniane wytwarzane są jedynie z niektórych gatunków drewna. Obecnie zazwyczaj stosuje się sosnę, jesion oraz dąb. Ze względu na wytrzymałość na deszcz i promienie słoneczne, producenci stolarki okiennej coraz chętniej sięgają po gatunki egzotyczne – meranti, mahoń lub teak. Te ostatnie są nieco bardziej kosztowne, lecz należy zdać sobie sprawę, iż wymagają mniej intensywnych konserwacji i łatwiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Dla większości klientów ich plusem okazuje się także fakt, że nierzadko prezentują się korzystniej niż te wyprodukowane z europejskich rodzajów drewna.

Kiedy zdecydować się na okna drewniane?

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla wyrobów plastikowych – są od nich mniej kosztowne, a sprawują się tak samo dobrze. Okna drewniane, a w szczególności skrzynkowe, bywają też wykorzystywane w czasie rewitalizacji zabytkowych posesji. Użycie pozostałych materiałów będzie bowiem prowadzić do problemów w kontaktach z urzędem ochrony zabytków – kończącymi się również dużymi karami finansowymi.

Dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]