Izolacja fundamentów domu

Fundamenty to niewątpliwie najważniejsze elementy budynku. Jeśli będą uszkodzone okażą się zagrożeniem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi prędko je uszkodzić, a skutki tego będą zauważalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc temu zapobiec należy już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne oraz bardzo trudne prace naprawcze. Skutki mokrych ścian będą szczególnie zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak wiec je odróżnić? Które metody pozwolą na zapobiegnięcie im?

Przed czym chroni izolacja fundamentów?

Jak przed momentem nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo groźne dla domu. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem będzie łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak mury zaczynają toczyć grzyby i porosty, zaś te potrafią być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla osób z uczuleniami oraz schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko skutkują nawet zgonem. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Typy izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pierwsza chroni przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest w szczególności na terenach, na których nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne jest także to, jakie materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze powinno się wybierać produkty najlepszych producentów.