Baby sensory – zajęcia wpływające na rozwój maluchów

Dla niemowlęcia zabawa nie jest tylko przyjemnością – odpowiednio pokierowana może pobudzać ich rozwój. Rodzice, którzy chcą rozwijać zdolności kognitywne swoich pociech, powinni brać udział ze swoimi dziećmi w zajęciach sensorycznych.
Zajęcia baby sensory dla niemowlaków
Zajęcia sensoryczne to spotkania dla dzieci nie starszych niż 13 miesięcy, a więc niemowląt. Pierwszy rok życia jest szczególnie ważny dla dziecka, albowiem następuje wówczas jego niezwykle gwałtowny rozwój mentalny i fizyczny. W wyniku doświadczeń sensorycznych w mózgu malucha powstają w tym czasie miliony nowych połączeń pomiędzy neuronami. Tym samym należy zatroszczyć się o jak najwięcej ciekawych atrakcji, oddziałujących korzystnie na rozwój malucha. Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych odbywają się w dwóch przedziałach wiekowych – dla dzieci do 6 miesiąca i tych w wieku od 7 do 13 miesiąca życia. Z uwagi na to, że organizowane są dla niemowląt, trwają mniej więcej godzinę, która dzielona jest na fazy zabawy i wyciszenia. Podczas zajęć dzieci angażowane są w różne aktywności, które pobudzają ich rozwój psychiczny oraz zdolności komunikacyjne i motoryczne.
Zajęcia ogólnorozwojowe – rozwój dzieci za sprawą muzyki
Jednym z pozytywnie oddziałujących na rozkwit niemowląt bodźców są dźwięki. Za pośrednictwem gry na przeróżnych instrumentach, zarówno kilkuletnie, jak i młodsze maluchy, rozwijają zdolność odczuwania piękna oraz wyobraźnię, uczą się również pojęcia rytmu. Kontakt z muzyką w okresie niemowlęctwa rozwija zdolności kognitywne maluchów, co w szkolnych latach może przyczynić się do lepszego opanowania reguł matematyki. Kreatywne zajęcia muzyczne to też ciekawa zabawa w grupie rówieśników. Pod opieką doświadczonego w pracy z dziećmi instrumentalisty, maluchy nauczą się, iż muzykę można tworzyć również za pośrednictwem najrozmaitszych rzeczy. W czasie spotkań muzycznych generowane są dźwięki o niskim stopniu głośności..