Podłoża ogrodnicze – poradnik

Projektowanie ogrodów wymaga stosowania profesjonalnych substratów, które pozwolą wyhodować piękną roślinność. Jakie podłoża ogrodnicze są najbardziej popularne? Czy zielone dachy wymagają szczególnego rodzaju podłoża?

Podłoża ogrodnicze – ziemia wrzosowa i piasek

Użycie odpowiedniego podłoża ogrodniczego pozwoli uzyskać bujną roślinność, dlatego bardzo istotny jest wybór specjalnych komponentów. Chcesz, żeby w Twoim ogrodzie wyrosła bujna roślinność, odporna na negatywne warunki zewnętrzne? W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów substratów ogrodniczych, które gwarantują maksymalne rezultaty. Niektóre typy roślin wymagają specyficznych warunków – wówczas zalecane jest stworzenie im środowiska zbliżonego do naturalnego. W skład mieszanek dostępnych w sklepach wchodzą np. perlit, ziemia kompostowa, materiały sztuczne, torf. Ziemie odróżniają się od siebie skalą zasadowości, zawartością składników mineralnych i właściwościami chemicznymi.

Podłoża ogrodnicze – jak dostosować rodzaj podłoża?

Planujesz urządzić ogród na dachu? Takie rozwiązanie jest teraz niezwykle modne i pozwala rozkoszować się zielenią w środku miasta. Jeśli chcesz wyhodować tam wspaniałe gatunki traw i ziół, musisz wykorzystać odpowiedni substrat. Wyróżniamy substraty intensywne i ekstensywne. Pierwszy typ podłoża stosuje się np. w przypadku trawników. Na dachu intensywnym można uprawiać również byliny. Wymaga on szczególnej dbałości i nie może być zastosowany wszędzie. Duże obciążenie dachu jest kolejnym przeciwwskazaniem do jego zastosowania. Z kolei podłoża ekstensywne są przeznaczone do hodowania mniej wymagających roślin, takich jak macierzanki, zioła i rozchodniki. Chcesz hodować rośliny odporne na słońce, które nie wymagają specyficznej pielęgnacji? Zainwestuj w substraty ekstensywne. Możesz je zastosować nawet na bardzo skośnych powierzchniach.