Jak powinna wyglądać pielęgnacja boisk sportowych?

Prawidłowo zbudowane boisko, posiadające odpowiednie podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie wygląda, ale przede wszystkim perfekcyjnie spełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, iż płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego potrzebne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, rodzaj trawy bądź też warunki wodno-terenowe, wymaga odpowiedniej, troskliwej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najrozsądniej jest powierzyć to zadanie fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę o pielęgnowaniu boisk sportowych, a ponadto dysponującym niezbędnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co podnosi jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także zasilać nawozami, jednakże to nie wszystko, konieczne jest podejmowanie czynności takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, dosiew trawy, wymiana trawnika, walcowanie czy włókowanie. Pojęcia te z pewnością niewiele mówią amatorom, rozsądniej więc zadanie to zlecić fachowcom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana murawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa potrzebuje znacznie więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz wpływa na mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Wymagane na wiosnę walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa obumarłe części murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub poprzez dosiewanie. Nie wolno także zapominać o regularnym przycinaniu trawy – we właściwym momencie i na właściwą wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Prawidłowo dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.