Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Szukasz mistycznego topazu? Odwiedź tę stronę

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są rezultatem specjalnej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – barwy

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Najlepsze skutki przynosi obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich kreacji

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – świetnie wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia okazuje się też mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać biżuterię do konkretnego stroju.