Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Wejdź na http://tinyurl.com/yy284jlu.

Dla większości kobiet ślub jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże nowożeńców do końca życia, a znakiem ich oddania, miłości i wierności są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później, o czym jednak niewielu pamięta. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w USA, na Słowenii albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie podług starodawnych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki ślubne razem, jednocześnie tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś z miedzi, teraz z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub stal) reprezentujące potęgę miłości. Współcześnie do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]