Zadania węzła optycznego

Zamów węzeł optyczny na https://telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Współczesne sieci komputerowe prawie za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby działać bez odpowiednich podzespołów pozwalających na transmisję danych i późniejsze kodowanie. Aby zamontować tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej sieci – umożliwiają bowiem zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety musi posiadać dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym funkcjonować w drugą stronę. Pasmo, na którym najczęściej pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż 1 gigaherca. Dla sprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa osłona, chroniąca delikatne podzespoły w środku urządzenia przed pyłem, wilgocią i innymi czynnikami – zwykle wykonana z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują określone parametry. Najważniejsze są częstotliwości pracy węzła i poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych abonentów, do których prześle sygnał. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie energii – w ogromnym stopniu wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach sieci, warto także zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia zdalną korekcję ustawień.

Dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]