Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy? Wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Ogromne bądź niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak pracują te urządzenia.

Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie najlepszych inżynierów XIX w.

Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Gaston Planté, Thomas Edison oraz Zénobe Gramme. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie cenione za swoją niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Silniki DC nie tylko do przemysłowego zastosowania

Teza, iż silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są częścią samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które pewnie damy również naszym pociechom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki DC wykorzystują także miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki DC o małej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych światowych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]