Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Zamów motoreduktor DC.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę konstruktorów

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w wielu zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni nigdy nie będzie 100%, wobec tego zawsze pojawia się nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą też inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe zestawy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na pracochłonne pomiary i testy pojedynczych zestawów części. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, jak m.in kolejki górskie, linie produkcyjne, dachy ruchome i aeratory. Szerokie zróżnicowanie rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości spowodowała, że ilość realnych zestawów, które współcześnie mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]